Någon mer än jag som undrar vilka bittra människor som hetsar fram det här med ”gubb”-anklagelserna, förrutom medial masshjärntvätt? Vem i sina sinnes fulla bruk skulle inte njuta av en intervju med t ex underbara Sven Wollter, utan istället sitta och gräma sig över att det är Sven, en ”gubbe”, och inte en kvinna? ÄVEN om det veckan tidigare var en annan intressant ”gubbe”? Gillar ni inte eran morfar eller farfar heller?
Den dagen vi har lika många kända kvinnor som män, då kommer jag också tycka det är konstigt. Men inte tidigare, vi är inte där än. Så sluta löjla er och njut av deras karisma, erfarenheter och fantastiska historier istället, vilket kön de än har.
Hela fenomenet är ungefär lika töntigt som det här
Hej svejs, gubbhatartöntfejs!
För att vara lite seriös (ibland kan jag) så gör också sån här jävla tramsjournalistik att när det faktiskt spelar roll, när jämlikheten är helt uppåt väggarna på något allvarligt, då orkar ingen lyssna.
Ropar man varg för många gånger så lyssnar ingen till slut. Det förstod barnen på 3-4 år när jag jobbade på dagis. Fast å andra sidan så lär de ju varit skarpare än journalisterna på aftonbladet och dylika blaskor är så det kanske är som det ska.
@Roger , ja precis, men tröttnar ju på det och till slut ser man jämställdhet som något farsartat som man kan skratta åt. Hehe, ja de borde kanske byta ut en del av personalen mot förskolebarn. DÅ skulle det bli intressant igen.
fast Lita Ford var ignen höjdare direkt på sweden rock…:( Så man kan nästan tro hon var inkvoterad hon med…