Som grafiker och annat liknande använder man ofta fler än en skärm. Jag har minst två skärmar igång samtidigt, vid något tillfälle tre. Fyra skärmar har jag också, men bara på bilen.
Något som är vanligt bland mina härliga 3D-grafikerkompisar, är att man har en skärm som man jobbar på och en skärm där det bara rullar på något, som t ex Simpsons eller Rederiet. Eller kanske någon film.
Man kan jämföra det med att ha på TV:n i bakgrunden, man kanske bara tycker det är lite trevligt med något som låter lite grann. Men ganska ofta så är man så inne i det man arbetar med, att man inte tittar nånting på filmen. Så då kan det bli lite märkligt om någon frågar om man sett en speciell film.
- ”Nej, den har jag inte sett. Däremot har jag hört den!”
Det kan röra sig om filmer som ”Hörifrån till verkligheten”, ”Hörbie i Monte Carlo”, ”Cape Hear”, ”Schindler’s Listening”, ”The Hört Locker” eller någon film med Elizabeth Hörley eller Ljud Law.
Hej svejs, hörfilmsfejs!
PS: Jag saknar Svullo
hahahahahahaha..Ljud Law, hahahahhahahah…..